Skip nav
Efektívne vykurovanie hál, skladov, terás...

O firme

Václav Havel rečnil na tribúne v novembri 1989 a jeho prejav vysielalo rádio, keď som stál pred ministerskými úradníkmi. Tvárili sa rozpačito a nevedeli ako majú reagovať na moju žiadosť o súkromné podnikanie - vykonávanie projektov plynovej inštalácie a kúrenia.
Po desiatich rokoch pracovného pomeru v Slovenských plynárňach, resp. SPP, cítil som potrebu pokračovať vlastnou cestou, na svoje vlastné náklady, aj riziká s podnikaním spojené. Bol som prinajmenšom podozrivý v tom čase, pretože socializmus súkromné podnikanie nepripúšťal a pravidlá pre nejaký iný systém na Slovensku nejestvovali. Živnostenský list? To prišlo až o dva roky. Tak som začal na povolenie Národného výboru, so súhlasom Ministerstva hospodárstva.

V roku 1991 firma s názvom TURČEK vykonávala už desiatky projektov plynových rozvodov, plynofikácií a plynového vykurovania. Popri projektovej činnosti toto meno bolo známe aj ako realizátor montážnych prác. Niet divu, že sa na toto meno obrátil Ing. Brát z Čiech (vtedy ešte Československo), aby ponúkol spoluprácu na poli neznámom - plynové infražiariče. Kto vtedy na Slovensku vedel, čo to vlastne je? Nastala sizyfovská práca. Krok za krokom obchádzanie výstav, projektantov, montážne firmy, energetikov, riaditeľov, majiteľov... Vysvetľovanie, presviedčanie, dokazovanie, porovnávanie a častokrát aj inkasovanie posmešných odpovedí typu - na rozprávky sme už dosť starí.

Ale tak, ako to už chodí, dobrá vec sa nakoniec ujme. Plynové infražiariče zapustili korene aj u nás. A potom, keď už bolo jasné, že nemusí byť rozprávkou to, o čom sme doposiaľ nepočuli, keď už každý druhý projektant vedel vysvetliť záujemcovi o kúrenie veľkých priestorov výhody vykurovania s infražiaričmi oproti "klasickému" vykurovaniu, potom sa nahrnuli "propagátori" a predajcovia infražiaričov všetkých možných, aj nemožných značiek.

Desať rokov som spolupracoval s rakúskym dovozcom a výrobcom plynových infražiaričov, firmou Hainzl a na Slovensku sa ich nainštalovali počas tejto doby stovky, možno tisíc kusov. Minimálne polovicu z týchto desať rokov sme sa pretláčali na obchodnom poli s firmou Adrian. V lete 2003 došlo k "zmiereniu" formou spolupráce. Adrian prestal dovážať francúzke infražiariče a začal s ich vlastnou výrobou. K tomu pridal kvalitné teplovzdušné agregáty.

V roku 2005 som nadviazal obchodnú spoluprácu s holandskou firmou ALKE - svetovým lídrom vo výrobe svetlých plynových infražiaričov.

V roku 2007 pribudli dalsie dve znacky: UFO - predstavujuca elektricke infraziarice a LERSEN, ktora vyraba vysoko kvalitne zariadenia v oblasti vykurovania velkoplosnych priestorov.

Od novembra 1989 uplynulo viac než 22 rokov. Svoje rozhodnutie postaviť sa pred úradníkov so žiadosťou o súkromné podnikanie neľutujem, aj keď ma to stálo nesmierne veľa práce, energie a častokrát aj finančné údery a otrasy. Podpísalo sa pod to celé prostredie rozvíjajúceho sa "kapitalizmu" na Slovensku. Vždy som však veril a aj verím, že ak človek ide za svojim cieľom s neotrasiteľnou vierou a nehľadí na prekážky - výsledok sa dostaví.

Všetkých doterajších, aj budúcich zákazníkov a obchodných partnerov pozdravujem.

S pozdravom Podpis, Pavol Turček